Neignorujte svoje dlhy a riešte ich včas

Zatvárate pred dlhmi oči a dúfate, že sami od seba zmiznú? Neignorujte svoje dlhy a riešte ich včas, než vás doženie strašiak menom "Exekúcia". Ak si s dlhmi neviete rady, prečítajte si našich sedem tipov, ako ich zvládnuť bez straty bývania a majetku.

Vyhľadajte odbornú pomoc

Svoje dlhy riešte aktívne a obráťte sa na odborníkov, ktorí s vami zostaví finančný plán a poradí, ako postupovať pri splácaní záväzkov.

Nepokračujte v zadlžovaniu

Nevstupujte do bludného kruhu tým, že si zoberiete pôžičku na úhradu svojich dlhov. Väčšinou ju získate za nevýhodných podmienok a opäť budete musieť riešiť, z čoho budete pôžičku splácať.

Komunikujte s veriteľmi

Vaše záväzky vás skôr či neskôr dostihnú, preto je dôležité jednať s veriteľmi a preberať si poštu. Naopak nič nevyriešite zmenou trvalého bydliska alebo telefónneho čísla - svoje problémy tým akurát prehĺbite.

Obracajte každé euro

Je treba sa uskromniť vo výdavkoch, ktoré nie sú nevyhnutne potrebné a ušetrenú čiastku dávať na splátky. V prípade, že si rozmýšľate každý nákup a aj tak nemáte na splácanie pôžičiek, je nutné zaistiť si ďalší príjem brigádou.

Napíšte si dlhy

Uzavreli ste niekoľko pôžičiek a strácate o nich prehľad? Zistite si od svojich veriteľov a zo zmlúv, koľko a komu dlhujete, koľko zostáva splátok a aké sú sankcie za nečinnosť. Prednostne splaťte dlhy s vysokými pokutami a ohrozujúce vaše bývanie.

Zverte sa svojej rodine

Odhoďte stud stranou a povedzte o svojich dlhoch svojmu partnerovi alebo rodinným príslušníkom, s ktorými máte dobré vzťahy. Môžu vám finančne pomôcť alebo sa stať dôležitou psychickou oporou.

Využite možnosť oddlženia

Oddĺženie berte ako posledný variant pre zbavenie sa dlhov. Tzv. osobný bankrot prináša rad úskalí, ako je životné minimum po dobu piatich rokov alebo predaj majetku. Celú záležitosť je vhodné prekonzultovať s dlhovou poradňou.

AKO RÝCHLO ZOHNAŤ PENIAZE

Tiež by ste radi poznali odpoveď na otázku, kde vziať peniaze? Najrýchlejšou cestou je bezpochyby pôžička, tou tŕnistejšiou zarábanie a sporenie.

NAJČASTĚJŠIE CHYBY PRI VÝBERE PÔŽIČKY

Snažte sa zistiť viac podrobností a vyvarujte sa najčastejším chybám pri výbere pôžičky. O aké ide?

AKO UŠETŘIT STOVKY EUR ROČNĚ

S našimi tipmi sa vám podarí usporiť niekoľko stoviek eur a utvoriť si finančnú rezervu na horšie časy.