Ako ušetriť stovky eur ročne

Žijete od výplaty k výplate a zdá sa vám takmer nemožné ušetriť stovky eur ročne? Je to jednoduchšie, než si myslíte. Stačí zmeniť svoje zaužívané spôsoby správania a zaviesť systém v rozdeľovaní peňazí. S našimi tipmi sa vám podarí usporiť niekoľko stoviek eur a utvoriť si finančnú rezervu na horšie časy.

Rada č. 1 - Šetrite na energiách

Začnite výmenou obyčajných žiaroviek za úsporné so spotrebou 20 W. Náklady na svietenie sa vám zníži až o 80%. Oplatí sa investovať aj do regulácie kúrenia a termostatov, aby ste mohli nastavovať teplotu podľa potreby a v každej miestnosti zvlášť. Pri výmene spotrebičov vyberajte modely s energetickou triedou A + až A +++.

Rada č. 2 – Zhodnoťte svoje výdavky

Urobte si predstavu o tom, koľko miniete za mesiac peňazí a za aké veci. Zapisujte si minimálne jeden bežný mesiac všetky výdavky a kriticky posúďte, čo kupujete za zbytočnosti a na čom by sa dalo ušetriť. Dobrým tipom je strážiť zľavy potravín, variť si obedy do práce, zmeniť mobilného operátora alebo aktualizovať poistne zmluvy.

Rada č. 3 - Dodržujte zdravý životný štýl

Vzdajte sa všetkých svojich nerestí, ako je fajčenie, pitie alkoholu a hazard.. Snažte sa stravovať zdravo, chodiť na prechádzky alebo sa venovať inej aktivite. Predídete ochoreniam, ktoré by narušili rodinný rozpočet.

Rada č. 4 - Znížte splátky

Splátky pôžičiek a úverov významne odčerpávajú finančné prostriedky domácnosti. Ak ste sa v minulosti zadlžili, skombinujte všetky úvery do jedného tzv. konsolidáciou pôžičiek , čím sa vám zníži výdavky na splátky. U hypotéky si postrážte koniec fixácie a poobzerajte sa po lepších ponukách u iných bánk.

Rada č. 5 - Zmeňte dodávateľa energie

Konkurencia na trhu s energiami stláča ceny elektriny a plynu dole. Prechodom k novému dodávateľovi môžete výrazne ušetriť. Oplatí sa preto raz ročne v čase vyúčtovania skontrolovať, koľko platíte a ako by ste na tom boli u iných dodávateľov.

AKO RÝCHLO ZOHNAŤ PENIAZE

Tiež by ste radi poznali odpoveď na otázku, kde vziať peniaze? Najrýchlejšou cestou je bezpochyby pôžička, tou tŕnistejšiou zarábanie a sporenie.

NAJČASTĚJŠIE CHYBY PRI VÝBERE PÔŽIČKY

Snažte sa zistiť viac podrobností a vyvarujte sa najčastejším chybám pri výbere pôžičky. O aké ide?

AKO UŠETŘIT STOVKY EUR ROČNĚ

S našimi tipmi sa vám podarí usporiť niekoľko stoviek eur a utvoriť si finančnú rezervu na horšie časy.