Mýty o pôžičkách

S pôžičkami je spojené veľa nejasností a poloprávd, ktoré kolujú medzi ľuďmi. Neverte všetkému, čo sa o úveroch dopočujete, a pozrite sa s nami na najčastejšie mýty. Pomôžu rozptýliť Vaše obavy a odhodláte sa podať žiadosť o úver.

Pôžička zaistená nehnuteľnosťou = strata bývania

Zabezpečenie úveru nehnuteľnosťou slúži len na to, aby ste dosiahli na vyššiu sumu o nižšom úročení a poskytli veriteľovi záruku, že svoj úver budete splácať. Stratu nehnuteľnosti riskujete vlastným pričinením, keď prestanete hradiť splátky a jednať s veriteľmi.

Pôžičku od priateľov jedine bez zmluvy

Aj pôžička od známych alebo priateľov by mala byť podložená aspoň jednoduchú zmluvou, v ktorej je uvedené koľko si požičiavate, kedy a ako prebehnú splátky a dokedy dlžnú čiastku vrátite. Predídete nejasnostiam a možnému rozporu, na čom ste sa na začiatku dohodli.

Pôžička schválená bankou nikoho finančne nepoloží

Banky síce dôkladne preverujú žiadateľa o pôžičku a snaží sa minimalizovať riziko toho, že nebudete schopní úver splácať, ale neznamená to, že vedia na 100% odhadnúť, či sa kvôli splátkam nedostanete do finančných ťažkostí.

Poistenie pôžičky je zbytočná suma navyše

Hovoríte si, že teraz máte stabilné zamestnanie, teda poistenie pôžičky nepotrebujete? Skúste si predstaviť situáciu, či by ste boli pôžičku schopní splácať pri dlhodobej chorobe alebo či by to zvládla rodina po Vašej smrti.

U pôžičky je rozhodujúci úrok

Rad žiadateľov o úver sa pozerá len na úrok, ale už nevenuje pozornosť tomu, koľko skutočne za pôžičku preplatí za rok. To zistí z ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN), ktorá zahŕňa nielen úrok, ale aj všetky poplatky, správu úveru a ďalšie náklady.

Z finančných problémov nie je cesty von

Opak je pravdou. Vždy existuje spôsob, ako sa postupne zbaviť dlhov. Nevýhodné úvery môžete refinancovať a zlúčiť do jedného u inej finančnej inštitúcie. Ak stále nevidíte východisko, obráťte sa na bezplatnú odbornú pomoc alebo na Krajský súd s návrhom na oddĺženie.

AKO RÝCHLO ZOHNAŤ PENIAZE

Tiež by ste radi poznali odpoveď na otázku, kde vziať peniaze? Najrýchlejšou cestou je bezpochyby pôžička, tou tŕnistejšiou zarábanie a sporenie.

NAJČASTĚJŠIE CHYBY PRI VÝBERE PÔŽIČKY

Snažte sa zistiť viac podrobností a vyvarujte sa najčastejším chybám pri výbere pôžičky. O aké ide?

AKO UŠETŘIT STOVKY EUR ROČNĚ

S našimi tipmi sa vám podarí usporiť niekoľko stoviek eur a utvoriť si finančnú rezervu na horšie časy.